מאת: צחי דורון

המרכיבים ההכרחיים בכל תהליך למידה הם סביבת למידה, תוכן לימודי, מורה ולומדים. תהליך הלמידה המוכר בבתי הספר הוא כזה המשלב מורה כמקור ידע או סמכות המעביר את הידע שברשותו, תלמידים היושבים בטורים ומקשיבים וסביבת למידה, אשר במקרה הטוב אינה מפריעה לתהליך הלמידה.

זהו תהליך הלמידה המוכר לנו מרשית ימי בית הספר. עם זאת, בשנים האחרונות המהפכה הטכנולוגית חושפת אותנו לאפשרויות למידה חדשות, המערערות הן על תפיסת המורה והלומד והן על סידור סביבת הלמידה. ניתן להיות יצירתיים וליזום סביבות למידה מגוונות אשר יתנו מענה לגיוון  שבין הלומדים גם בתוך הכיתה עצמה. 

באנקורי אנו מבקשים ליצור תהליך למידה המבוסס על בניית ידע, בעזרת תהליכים פנימיים של הלומדים ובעזרת ההקשרים החברתיים שלהם, כדי להשיג תהליך לימודי חברתי משמעותי ויעיל. המציאות הטכנולוגית העכשווית חושפת בפנינו תוכן לימודי עשיר יותר מאי פעם וזמין לכל תלמיד במחשב או בטלפון החכם והמורה כבר אינו מקור הסמכות הבלעדי. אנו שואפים לחבר את כל הגורמים הללו בעזרת מודלים חדשנים המבקשים לעצב חווית למידה חברתית משתפת.

כל מי שנכנס לקמפוס אנקורי פ"ת במהלך חודש פברואר האחרון, נכח בחגיגת לימודים אמיתית ולא שגרתית, אליה הוזמנו התלמידים הניגשים לבגרות באזרחות. במשך 4 ימים רצופים שילבנו חוויה לימודית חברתית עם עשייה הקשורה ברכישת מיומנויות המאה ה-21. מחנה האימונים לקראת בחינות הבגרות, אותו נקיים גם במועד בחינות הבגרות שלפנינו, חשף את תלמידי בית הספר לשיטות הכנה לבגרות בדרך שאינה שגרתית.

הכיתה סודרה בקבוצות למידה עם מחשבים נישאים, שהתמודדו עם בעיות ואירועים מהמציאות  העכשווית בישראל. התלמידים נדרשו ליצור מפות מושגים באזרחות ולתרגל מיומנויות שונות שיעזרו להם להצליח בבחינת הבגרות. המשימות השונות נבנו בעזרת מנגנוני משחק (Gamification) וההכנה לבגרות הפכה לחוויית הצלחה משולבת בהנאה, הנעה והעצמה אישית. התלמידים סיימו את "מחנה האימונים" בחוויית הצלחה והביטחון העצמי שלהם לקראת בחינת הבגרות עלה.

אנו מאמינים שבאמצעות חשיבה חדשנית ויצירת תנאים של מוגנות וביטחון לצד הנאה נצליח להביא את כלל תלמידי בית הספר לחוויות הצלחה והתקדמות בבחינות הבגרות הקרובות.

bagrut_3

bagrut_2

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *