מדיה אנקורי הוא בית ספר תיכון לחשיבה ביקורתית וחברתית בנושאי ניו־מדיה. תוכנית הלימודים במדיה אנקורי מתחילה בכיתות ט'-י' ומקנה ללומדים תעודת בגרות איכותית, בנוסף לידע במקצועות הניו־מדיה.

המציאות שבה הילדים שלנו חיים שונה מאד מהמציאות שבה למדנו אנחנו. בעולם החדש הזה, הטכנולוגיה מציפה אותנו בים של מידע ותכנים. ילדים נמצאים בחזית השינויים וסף החשיפה והרגישות שלהם גבוה במיוחד. במציאות המשתנה, גם אנחנו צריכים לשנות את האופן שבו אנחנו לומדים ומלמדים. המורה כבר מזמן לא יודע הכל, מבנה הלמידה חייב להיות גמיש ופתוח לשינויים, תכני הלימוד צריכים להיות לא רק מגוונים, אלא גם לאפשר זוויות מבט שונות.

המציאות החדשה מאופיינת במקרים רבים בחוויית אי־ודאות והיעדר שליטה. יחד עם זאת, היא מציעה אינסוף אפשרויות ליצירה וקידמה. כדי לברור ולמיין את המידע, יש צורך לשלוט בשפות הטכנולוגיות. במקביל, כדי לפתח את הטכנולוגיות, חשוב שנבין איך אנחנו רוצים להשתמש בהן, מהן המשמעויות החברתיות, הכלכליות והפוליטיות שלהן, לאן הן לוקחות אותנו ולאן אנחנו יכולים להגיע איתן.

בכיתות של עד 25 תלמידים בקמפוס אנקורי רעננה, מדיה אנקורי מציעה ללומדים בסיס להיכרות עם עולמות תוכן ממדעי החברה והמדינה, הכלכלה, הפילוסופיה והפסיכולוגיה החברתית, בהקשר לעולם הטכנולוגי ולתרבות האודיו־ויזואלית המאפיינת אותו. בכלל זה מתנסים הילדים במדיה אנקורי בלימודי תקשורת, קולנוע, טלוויזיה, רובוטיקה, עריכה, סאונד, אפליקציות וכל מה שביניהם.

החזון
מדיה אנקורי הציבה לעצמה כמטרה להכשיר בוגרים בעלי חשיבה ביקורתית ויצירתית ויכולות אישיות ובין־אישיות, שיאפשרו להם לעבוד, לפעול ולהתפתח בסביבה דינמית ועתירת ידע. במדיה אנקורי אנחנו מתרגמים תיאוריות של עתידנות בחינוך לפרקטיקה יומיומית של בית ספר. כדי לעשות זאת, חישבנו מחדש את כל מה שאנחנו יודעים על מבנה, זמן, יחסים, תכנים ומטרות, ויצרנו שיטה פדגוגית חדשה, ששומרת על בית הספר כמסגרת, אבל יוצקת בו תרבות למידה מסוג אחר.

השיטה במדיה אנקורי היא פיתוח של מחקר בתחום העתידנות בחינוך, המניח שהמטרות, התרבות, היחסים והתנאים שעליהם נבנו מערכות החינוך עד כה השתנו, ובמקרים רבים הם אינם רלוונטיים עוד. האתגר החינוכי הוא להקנות ללומדים ביטחון ומיומנויות שיאפשרו להם לעבד כמות גדולה של מידע באופן אפקטיבי, לקבל החלטות, ליזום, להציג ולנהל שיח סביב עבודתם, כשהם מתורגלים בשיתוף פעולה עם אחרים וערים לסביבתם.

הקמת בית הספר
מדיה אנקורי נפתח ב-2018 כתיכון ארבע־שנתי צומח, במתכונת של שתי כיתות בשכבה, עם 25 ילדים בכיתה. בית הספר הוקם על ידי רשת החינוך אנקורי, והוא פרי יוזמתם המשותפת של מנכ”ל רשת החינוך אנקורי, אסנת הבר־קוטון, וצוות קמפוס אנקורי רעננה, בהובלת מנהל בית הספר יואב לביא, היוצר העצמאי והמורה למתמטיקה וכלכלה שמוליק אברהם, ויועצת בית הספר והמחנכת ניקול אשד.

מדיה אנקורי פועל במתכונת בתי הספר הקטנים של רשת החינוך אנקורי, המבוססים על תפיסה חינוכית ששמה את הפרט במרכז ובהם נהנים הלומדים מכיתות של עד כ-25 תלמידים בכיתה, בבתי ספר קטנים וקהילתיים.

למה ניו־מדיה?

עולמות הניו מדיה כבר כאן, וילדים חיים בהם יותר ממבוגרים. התכנים, הצורות והקצב של המדיה החדשה משנים את תבניות החשיבה וההרגלים של כולנו, ומעצבים מחדש את הסביבה המיידית והעתידית שלנו. חלק מהתהליכים הללו מתרחשים מבלי שנדע לקרוא להם בשם, או שההגדרות שלהם משתנות הרבה לפני שהספיקו להיכנס לספרי הלימוד. הכלים והמיומנויות הנדרשים כדי להתנהל במציאות החדשה מחייבים הבנייה חדשה של תהליכי למידה. כדי להתמודד עם העומס, מדיה אנקורי מעניקה ללומדים כלים למיפוי, ברירה, בחירה וביקורת, ביחד עם הוראת הרציונל שמאחורי שפות תכנות שונות, מתוך הנחה שאלה יאפשרו ללומדים להתנהל באופן מושכל במציאות החדשה וליהנות ממה שהיא מציעה.

מה לומדים?

חילקנו את הניו־מדיה לשלושה אזורים:

  1. תרבות אודיו־ויזואלית – נכיר קולנוע, טלוויזיה ושאר מסכים מהפן התיאורטי והמעשי, עריכת וידאו וסאונד, אנימציה וגרפיקה
  2. אינטראקטיב – נבנה אתרים ורובוטים ונבין מה הם גיימינג, ביג דאטא ומודלים תלת־ מימדיים
  3. ניו־מדיה וחברה – נעסוק בכלכלה, בפסיכולוגיה חברתית, בכתיבה עיתונאית ביקורתית בפורמטים שונים, בתקשורת המונים, ובקשר שבין משפט, טכנולוגיה ורשתות חברתיות

איך נראית שנת הלימודים?

שנת הלימודים נחלקת לשלושה “זמנים”, כשכל “זמן” מתפרס על פני עשרה שבועות למידה. בכל “זמן” יתמקדו לימודי הליבה (ספרות, תנך, היסטוריה, לשון, אנגלית מתמטיקה ומדעים) ושיעורי הניו־מדיה בנושא מחולל אחד. כך למשל, בנושא המחולל “אוניברסליות” יילמדו מקצועות הליבה לצד רובוטיקה, אנימציה ומערכת המשפט דרך פריזמת האוניברסליות. כל “זמן” יסתיים בשבוע האקאתון, שישמש הזדמנות לסכם, ליצור ולהציג פרויקט קבוצתי שנבנה במהלך תקופת לימודים זו.

כמה שעות לומדים?

יום הלימודים מתחיל בשעה 9:00 ומסתיים בשעה 15:30
ביום ג’ הלימודים מסתיימים בשעה 14:00

מי הם המורים?

את מקצועות הליבה מלמדים המורים המנוסים של אנקורי רעננה, שיודעים איך לאפשר לכל הלומדים למצות את היכולות שלהם ולהתמודד עם האתגרים הניצבים בדרכם. המורים שלנו עובדים בצוותים קטנים ויש להם אפשרות להשפיע, לשנות, להמציא ולעצב את החוויה בבית הספר.

הסדנאות הטכנולוגיות והמקצועיות מועברות על ידי מומחים בתחומם, מעולמות המדיה, הטכנולוגיה והתקשורת, שנבחרו על סמך הידע המקצועי שלהם והערך המוסף שהם יכולים להציע לילדים, כדי שהלמידה תוכל להיות עדכנית ומגוונת, וניתן יהיה לערוך בה שינויים ברמת התכנים והטכנולוגיות המשתנות.

hadar_bord_5

הדר בורד

מנהלת המערך הפדגוגי

oren_bachar_1

אורן בכר

סגן מנהל ומורה לתנ”ך

yoav_lavi_3

יואב לביא

 מנהל ומורה להיסטוריה

ilan_leybowich

אילן לייבוביץ'

רכז מגמת קולנוע

NIKOL

ניקול אשד

יועצת חינוכית

shmulik_avraham1

שמוליק אברהם

מורה לכלכלה דיגיטלית ואחראי פיתוח תוכן

אלה טלר רעננה

אלה טלר

מורה ללשון ואנגלית

אורן אייזנברג רעננה

אורן אייזנברג

מורה לספרות ואזרחות

עדי שימרון רעננה

עדי שימרון

מורה להיסטוריה ואזרחות

rotem

רותם פרידמן

אחראית אדמיניסטרציה

בר גרבי רעננה

בר ג'רבי

אחראית אדמיניסטרציה

or amit

אור עמית

מורה להיסטוריה ורכז מעורבות חברתית

מדיה אנקורי מתאים לילדים והורים שמרגישים שהעולם השתנה וששיטות הלימוד חייבות להתאים את עצמן למציאות החדשה; למי שחושב שהתכנים הנלמדים בבתי הספר צריכים להגיב לסביבה החברתית והדיגיטלית שבה אנחנו חיים; למי שמאמין בהתנסות ומחפש מסגרת חינוכית עדכנית וגמישה, שתאפשר לילדים לגדול כבני אדם ביקורתיים, יצירתיים ויזמיים, ותספק להם את המיומנויות הדרושות כדי לעבור גם את בחינות הבגרות בהצלחה.

מדיה אנקורי מתאימה לילדים סקרנים מטבעם שעולים לכתה ט’ וי’. ללומדים שלנו יש עניין או אג’נדה אישית, חברתית או אחרת שחשובה להם, והם מושקעים בה, ובמקביל, הם מרגישים בנוח בסביבות דיגיטליות ומול מסכים. תהליך הקבלה כולל שיחות היכרות הדדיות לתיאום ציפיות ושאלת שאלות.

ללמוד במדיה אנקורי>>