שבוע בריאות גוף ונפש

מניעת התמכרויות הוא הנושא שעומד במרכז חודש דצמבר במערכת החינוך. אצלנו, בקמפוס אנקורי צפון, מאמינים כי חשוב להעלות למודעות התנהגויות סיכוניות ודרכים למניעתן יחד עם לימוד וחשיבה על התנהגויות מקדמות ובריאות. מסיבה זו יצאנו בשבוע בריאות גוף ונפש, בו התלמידים טעמו ממגוון רחב של נושאים המקדמים בחירה בהתנהגויות בריאות ומעצימות.
השבוע נפתח בהרצאה של עופר שרון, המספר מחוויותיו האישיות כמחלץ נפגעי שימוש בסמים בהודו. שרון בהרצאתו הקדיש זמן להסברה על המשיכה לחומרים אסורים, תופעות מסוכנות ועוד. התלמידים ישבו מרותקים, שאלו שאלות ואף נשארו לשוחח עימו בפרטיות על שאלות שמעסיקות אותם. אנו מאמינים כי שיח כזה מאפשר לתלמידים מקום בריא ומוסמך לשאול שאלות ולהתחבט יחד בהתנהגות הרצויה.
לאחר מכן התלמידים השתתפו בסדנה בשם "תאוות האוכל שולט או נשלט". בסדנה הובאו עובדות ממחקרים אחרונים על מחלת ההשמנה השייכת לדורנו וכן על מחלת הסכרת שהפכה לנפוצה בקרב צעירים בשל אכילה לקויה, חוסר ידע וחוסר מודעות לאכילה נכונה. בסיום הסדנה התלמידים הכינו חטיפי בריאות על בסיס תמרים ואגוזים מתוך הרצון להראות שגם בריא יכול להיות טעים.
מנכ"ל עמותת רקפת יחד עם שני צעירים הלוקחים חלק בעמותה הגיעו בהמשך השבוע לבית הספר וסיפרו את סיפור חייהם האישי. עמותת רקפת מתמחה בטיפול בחרדות חברתיות, שלצערנו הופכות לנפוצות יותר ויותר. ההרצאה הייתה מרתקת ונראה כי הצליחה לגעת בלא מעט מהתלמידים שנשארו בסופה לשאול שאלות אישיות.
גם שיעורי הספורט באותו שבוע התמקדו בנושא של "ספורט מחייה את הגוף והנפש" וכן בתזונה נכונה.
שבוע זה היה טעימה קטנה, אך משמעותית, לנושא של בריאות הגוף שקשורה בקשר ישיר לבריאות הנפש. אני רואה זו מחובתנו להיות משמעותיים לתלמידנו בנושאים אלו, להעלות למודעות ולהעניק כלים.

כמה תמונות מהמפגשים