שיעור באזרחות עם תא"ל אמל אסעד

 

כחלק משיעורי האזרחות בקמפוס אנקורי ראשון לציון, פגשו תלמידי י"א וי"ב את תא"ל במיל' אמל אסעד, ממובילי מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום. לקראת דיון בנושא החוק, שייערך בבג"ץ בעוד שבועיים, קיבלו התלמידים הזדמנות להכיר דמות שמובילה דיון עמוק ומהותי בעיצוב החברה הישראלית. התלמידים שאלו את אסעד שאלות לא פשוטות וקיבלו ממנו תשובות מחכימות ומעוררות דיון. אסעד הציג בפני התלמידים את עמדתו, וטען כי אינו מתנגד לחוק הלאום כשלעצמו, אלא לחוק במתכונתו הנוכחית, שלדעתו מדיר את בני ובנות העדה הדרוזית: " אין לי ספק שזו המדינה של העם היהודי, אנחנו מכבדים את ההמנון גם אם הוא מתייחס ליהודים, אנחנו מכבדים גם את דגל המדינה, כל אלו סמלים שאליהם אנו מחויבים כאזרחי המדינה. יחד עם זאת, המדינה מחויבת גם אלינו. חסרות לי המילים הבאות בחוק הלאום: שוויון ודמוקרטיה. כרגע החוק הזה מתייחס ללאום אחד".

אחד התלמידים, נדב, שאל את תא"ל אסעד מדוע הדרוזים לא מתאגדים למפלגה, כדי לדאוג לאינטרסים שלהם. אסעד ענה כי הוא "אינו סבור כי מפלגה סקטוריאלית היא הדבר הנכון, כיוון שהדרוזים מתפזרים בין כל המפלגות בהתאם לתפיסת עולמם". תלמיד אחר, רותם, שאל אותו כיצד הוא מגיב לקולות העולים מהעדה הדרוזית הקוראים לא להשתתף בבחירות הקרובות לנוכח האפליה, או לתנועת "רופוד" הקוראת לא להתגייס לצבא נוכח יחסה של המדינה לחברי העדה?  אסעד השיב כי "מדובר במיעוט קולני, בדומה למיעוטים קולניים במגזר היהודי, וכי אלו אינם מלמדים על העדה ככלל. עם זאת, הוא שיתף בסיפורו של קצין דרוזי שעומד לקבל תפקיד של מג"ד וחש קושי ותסכול בצל חוק הלאום המדיר אותו".  בתום המפגש, הביע תא"ל אסעד התפעלות, ואמר כי "התלמידים שאלו שאלות אינטליגנטיות, מעוררות מחשבה ומהותיות. מעודד אותי לדעת שהילדים האלה הם העתיד של החברה שלנו".

מנהל הקמפוס, משה גרדוס: "בשיעורי אזרחות, התלמידים למדו לעומק את חוק הלאום, ולמדו את טענות התומכים ואת טענות המתנגדים אליו. המפגש עם תא"ל אמל אסעד זימן עבור התלמידים שיעור על מי שרואים את עצמם כנפגעים מחוק זה. השאלות הקשות שהציגו התלמידים והשיח המשכיל שנוצר בעקבותיהן מוכיחים שכך יש ללמד אזרחות – לקחת את החומר הנלמד ולאפשר התכתבות עם המציאות המורכבת. בתום מפגש כזה יכול כל תלמיד לגבש דעה ביחס לחוק הלאום, אלא שהפעם היא תהיה מבוססת על ידע. לזה קוראים חשיבה ביקורתית. לשמחתי, כך צוות האזרחות בקמפוס אנקורי ראשון לציון מלמד."