תלמידי אשדוד במשלחת אנקורי לפולין

בן ברגר: ראש משלחת

המסע לפולין יצא לדרך מנמל התעופה בן גוריון כשנחתנו בשעות הבוקר בוורשה. סיירנו בבית העלמין היהודי שבעיר, ביקרנו בשרידי הגטו היהודי, משם המשכנו להפסקת צהריים ברחבת בית התרבות שבעיר ולכיכר השילוחים – האומשלאגפלאץ שממנה שולחו היהודים מהגטו למחנות העבודה וההשמדה וסיימנו במסלול הגבורה עם האנדרטה של רפפורט. הקור היה קשה במיוחד כשאת היום כולו העברנו לאחר שלא ישנו כמעט בכלל בלילה.

ביום השני יצאנו מוורשה לכיוון מחנה טרבלינקה שם סיירנו במחנה וקיימנו טקס משלחתי מרגש. המשכנו לכיוון העיר לובלין שם סיירנו בעיר העתיקה והגטו היהודי ומשם המשכנו לישיבה של הרב שפירא. בתום היום קיימנו שיחת ערב על דמות הרוצח דרך סיפורו של פרנץ שטייגל – מי שהיה מפקד מחנה טרבלינקה בין השנים אוגוסט 1942- יולי 1943.

ביום השלישי יצאנו מבית המלון לכיוון מחנה מיידנק. במחנה סיירנו במשך מספר שעות ובתום הסיור קיימנו טקס משלחתי עוצמתי.
משם המשכנו לבית הכנסת העתיק שבעיירה קרשניק, ומשם לקרקוב ,בה לנו בארבעת הלילות האחרונים של המסע. הסיור במיידנק היה קשה מאד. לעמוד בתוך תאי הגזים, בסמוך למשרפות, משאיר משהו מהנשמה שלך במקום הזה.

היום הרביעי התחלק לשני חלקים. החלק הראשון כלל סיור במחנה אוושויץ 1. הסיור היה חזק ונוגע והתלמידים נחשפו למוצגים השונים במוזיאון בהתרגשות רבה. החלק השני של היום היה תפילת ערב שבת בבית הכנסת בקרקוב. בית הכנסת היה גדוש ומלא בתלמידים ממשלחות רבות והייתה תחושה נעימה של אחדות. לאחר התפילה חזרנו למלון לארוחת שבת ומנוחה.

היום החמישי למסע היה יום שבת ולכן כל היום היה טיול רגלי ברחובות קרקוב ובהיסטוריה היהודית בה. סיימנו את היום בערב פולקלור עם ארוחה משלחתית במסעדה.

היום השישי התחיל עם נסיעה לכיוון העיר טרנוב. עיר אפורה בדרום פולין אשר חיו בה כ 15,000 יהודים ערב המלחמה, כמחצית מאוכלוסיית העיר דאז.
בטרנוב ביקרנו בשלושה אתרים – חורבות בית הכנסת העתיק אשר נשארה ממנו רק הבמה, הכיכר של העיר העתיקה בטרנוב, היכן שרוכזו היהודים עם הפלישה הנאצית, וכן באתר השילוח של העיר בו נשלח המשלוח הראשון מני רבים למחנה אושוויץ.
משם המשכנו בנסיעה אל עבר בורות הירי שבזביליטובסקה גורה. הסיור במקום היה עוצמתי ומרגש וכולנו יצאנו מזועזעים מהקולות שזעקו מבורות אלו.

היום האחרון למסע התחיל בסיור במה שנשאר ממחנה פלשוב. המחנה המזוהה בסרט רשימת שינדלר. כל הגבעה הייתה מושלגת לגמרי וידענו שלפנינו היום הקר ביותר במסע.
משם המשכנו למחנה אושוויץ – בירקנאו, אושוויץ 2, שם קיימנו הדרכה מורכבת ועוצמתית, גודלו העצום של המחנה לא מתיר לדמיון מקום רב לפעול, התמודדנו בגבורה רבה עם טמפרטורות לא פשוטות בכלל ואף קיימנו טקס משלחתי מרגש על אף כל הקשיים.
משם הלכנו לאכול צהריים במסעדה סמוכה ושם גם קיימנו שיחת סיכום ותודות לבעלי התפקידים השונים שסייעו בהפקת המסע הזה.

עוד ייקח זמן לעבד ולעכל את הכל, הרגשות והזיכרונות עוד מציפים כאשר הם עולים, דבר אחד אני משוכנע שנכון – חזרנו מהמסע הזה אנשים קצת יותר טובים מכפי שהיינו לפניו.

קצת מן המסע בתמונות