"כאשר אתה רואה מישהו נועל את נעליו הכבדות, אתה יכול להיות בטוח שהולכת להתרחש הרפתקה" | פו הדב

מאת: גיא כהן

שנת הלימודים 2017-2018 תהיה השנה הרביעית ברציפות בה מתקיים באנקורי פתח תקווה פרויקט "סיירת המטיילים", והשנה הולכת להיות מאתגרת ומלהיבה מתמיד.

לפני 3 שנים התחלנו את הפרויקט עם קבוצה קטנה של תלמידים ומספר מצומצם של טיולים במהלך שנת הלימודים – המטרות אותן שמנו לנגד עיננו היו – ללמד לבגרות ולחנך לערכים תוך כדי הליכה בשבילי הארץ ומפגש עם המגוון התרבותי והנופי שיש לארץ שלנו להציע.

במהלך השנים האחרונות, טיילנו בשבילים רבים מצפון הגליל ועד להר הנגב, ישנו באוהלים, בישלנו בתנאי שדה, השתכשכנו בגבי מים ומעיינות, זחלנו במערות, הלכנו ק"מ רבים של דרכים מאובקות, ביקרנו במקומות בעלי חשיבות היסטורית ופגשנו דמויות מרתקות.
אנחנו, הצוות החינוכי של אנקורי, היינו עדים להשפעות החיוביות שיש לפרויקט על התלמידים – העצמאות, לקיחת האחריות, דאגה לזולת ולסביבה, טיפוח הסובלנות וכמובן התאמת דרכי למידה חדשניות לתלמידים שלנו. נוכחנו לראות כיצד תלמידים שלקחו חלק בפעילות הסיירת זוכרים היטב את החומר הנלמד ומבצעים בצורה מרשימה בבחינות הבגרות בנושאים שנלמדו בטיולים.

השנה, מתוכננת סיירת המטיילים של אנקורי לבצע לא פחות מ- 25 ימי טיול ברחבי הארץ. חלקם סיורים חד יומיים, חלקם סיורים דו יומיים וכמה סיורים של 3 ימים. מגוון האזורים, סוגי המסלולים, הנושאים ומקומות העניין גדול מאוד ויחד עם זאת כולם יעסקו בטיפוח הערכים החינוכיים בהם אנו מאמינים ובלמידה משמעותית של הנושאים הרלוונטיים לבחינות הבגרות. צוות הקמפוס כולו מגויס לפרויקט וכל מורה שילווה טיול ילמד מהלכו שיעורים ויעביר פעילויות מתחומי הידע עליהם הוא או היא אחראים באופן יצירתי, חדשני ומקורי.

בנוסף, תמשיך הסיירת לטפח וללמד את נושא הצילום על היבטיו השונים בהנחייתו של עודד אשר מלווה את הטיולים ומלמד את אלו המעוניינים בכך את רזי הצילום – צילומי טבע ונוף, צילומי לילה או פורטרטים.

השנה גם יידרש כל תלמיד הלוקח חלק בפעילות למלא באופן מודרך ומוכוון בליווי יועצת בית הספר, יומן מסע שישלב את המסע החיצוני עם המסע הפנימי אותם הוא או היא עברו במהלך השנה. יומן זה יהווה לא רק מסמך התבוננות פנימי שישקף לתלמיד את המסע אותו הוא או היא עברו, אלא גם יהווה משוב לנו כצוות על התהליך לצורך לימוד ושיפור שלנו.

סיירת מטיילים פתחה את השנה בסיור במכון וייצמן